تشکیل لشکری فرهنگی و سازماندهی عالمانه‌ی گُردانی ادبی

بسم الله الرحمن‌الرحیم

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها

 

در سرمقاله هفته گذشته کاشف، سخن از قواعد و تعاریف مرتبط با جهاد نرم و لزوم بازتعریف آنها به میان آمد. در انتها نیز بحث در مورد چگونگی تبدیل متون ادبی به سلاحی مؤثر، به سرمقاله شماره حاضر موکول شد. با توکل بر خدا و طبق وعده یاد شده، موضوع را پی‌ خواهیم گرفت.

باید دانست که ادبیات چه شعر باشد و چه داستان و چه خطابه یا هر قالب دیگر، سلاح مؤثر میدان و معرکه جهاد نرم و القا و ابلاغ است. البته اهمیت این موضوع را غالب افراد می‌دانند و از آن سخن می گویند اما این دانستن، نیازمند عزم و برنامه‌ریزی کافی و مناسب است. به بیان دیگر جریان ادبی موجود در جامعه ما از روح جهادی، کمتر بهره دارد و ضعف آن در ابعاد سه‌گانه محتوای قوی و غایتمند، ذوق و قالب متناسب و سازماندهی مناسب به وضوح قابل مشاهده است. نسبت تأثیر نوشته‌های موجود با معرکه جهاد، مانند پرتاب کودکانه تکه‌ای کاغذ است، که این پرتاب هر چه باشتاب‌تر صورت بگیرد بُرد کمتری خواهد داشت. اما راه حل همان تقویت نقاط ضعفی است که برخی از بایدهای آن، به ترتیب ذیل است:

الف) محتوای ادبیات باید پیام‌های قرآن باشد، روحی که ضرورت دارد در کالبد ادبیات دمیده شود، آن هم در شکلی استاندارد، علمی و هدفمند و قابل ارزیابی؛ همان چیزی که انجمن خوشه چینان وحی در حاشیه مدرسه دانشجویی قرآن و عترت علیهم السلام، برای آن شکل گرفت.

ب)لازم است نویسندگان، بهرمند از تکنیک‌های لازم و ذوق و هنری سرشار باشند، لوازمی که جز با ممارست، طهارت و پرکاری و البته نقد و هدایت مناسب، ممکن نیست. این معرکه، عرصه الهام است و شکل‌گیری بستر الهام، جز با شکوفا شدن تفکر و تعقل و جز با طهارت و ممارست و پرکاری، میسّر نخواهد بود.

ج)ادبیات جهادی، نیازمند سازماندهی‌های جهادی است، از این روی پیشنهاد می‌شود که گردانی موسوم به گردان امام سجاد(ع)، با غایتی ادبی و متشکل از تیپ و دسته‌هایی که در داستان، شعر و غیر آن تخصص دارند، تأسیس شود. لازم است شرط ورود به این گردان، حداقل یک متن ادبی با استانداردهای لازم باشد. محافلی همچون خوشه‌چینان وحی می‌توانند به عنوان مکمل این جریان بوده و نقش دوره آموزشی را داشته و افراد در آن با مشق متون خود، سعی کنند وارد این گردان مبارک شوند و یا جایگاه خود را در آن ارتقا دهند، تا آمادگی لازم را برای اجرای عملیات‌هایی که باید با ظرافت طراحی و اجرا شوند، پیدا کنند. این پیشنهاد برای عرصه‌های دیگری همچون عکاسی و فیلم و گرافیک و سایر رشته های هنری، قابل تعمیم بوده و می‌تواند ظرف مدت کوتاهی، همه نیروهای فرهنگی را متمرکز، منسجم و عالم و مؤثر کند. امیدواریم این پیشنهاد، بتواند زمینه‌ساز لشکری شود از منتظران مجاهدِ مهدی(عج)، همان‌ها که امام سجاد(ع) در موردشان فرمود: «اذا قام قائمنا اذهب الله عزوجل عن شیعتنا العاهة و جعل قلوبهم کزبرالحدید و جعل قوّة رجل منهم قوّة اربعین رجلاً و یکونون حکام الارض و سنامها»(مشکاةالأنوار، ص79)

/ 0 نظر / 7 بازدید