سکوت هایی که توهم اجماع ایجاد می کنند!

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها

برای اینکه این سطور نوشته نشود دلایل بیشتر بود  زیرا موضعگیری امثال ما در مسائل سیاسی کشور، فرضاً درست هم که باشد، به نظر چندان مؤثر و نافذ نمی­رسد و در مجرای درست خود قرار ندارد. اما از آنجا که انعکاس این مطلب در وبلاگ شخصی یا نشریه کاشف در حد صفر است، مجاب شدم مطالبی را بنویسم شاید به این دلیل که دوستان تصور نکنند که حال و هوای علمی و پژوهشی حاکم بر جمع ما جدا از تحلیل­های سیاسی است و شاید هم به این دلیل که مشقی نوشته باشم جهت پر شدن نامه اعمالِ نه چندان جالبم و شاید به دلیل برائت از سکوت منفوری که ناشی از نوعی حنّاق است و همیشه سر حساس­ترین بزنگاه­ها این عارضه در حنجره خواص عود می­کند.

  • مذاکره و مکالمه­ای که در نیویورک صورت گرفت، به هیچ وجه هنر نبود، پیروزی دیپلماسی نبود، اصلاً چیزی جز از دست رفتن عِرض و آبرو نبود. شبیه­ترین مَثَل به این ماجرا این است که مثلاً کسی در کربلا به حسین بن علی(ع) بگوید که آقا خیالتان راحت مذاکره کردم آب را باز کنند، حتماً به این مذاکره کننده گفته می­شود، بیجا کردی که بر سر باز شدن آب معامله کردی، اگر ماجرا به همین سادگی بود یا مسأله مضیقه آب بود، که این همه هزینه لازم نبود، تصور کردی که کار سختی بود باز شدن آب به روی خیمه­ها؟
  • تمثیل فوق شاید توانسته باشد افتضاح کودکانه صورت گرفته در نیویورک را تبیین کند اما روی تحلیل من بیش از هر چیز ناظر به خواص یاد شده است والّا از ابتدا روی کار آمدن صد در صد قانونی و مشروع رئیس جمهور و دولتی که محترم به حرمت جمهوری اسلامی است، تکلیفش و شعارهایش روشن است و حقیر از اول هم  بی تدبیری و یأس را بزرگ­ترین منفی پشت همه این جریان می­دانستم. چون جریان بی­تدبیری و یأس را با حماسه چه کار؟  پرشورترین حماسه­ها از دریچه چشمان این جریان، با حکمیت برابر است؛ حماسه برای این جریان هر جایی است که باید ترسید و به مصلحت شرایط را بر ولی تنگ گرفت برای امتیاز دادن!
  •  به کسانی که پشت تفسیر غلطشان از تعبیر نرمش قهرمانانه پنهان شدند و سکوت اختیار کرده­اند باید گفت، این سکوت مسموم، به هیچ وجه در جهت منویات امام خامنه­ای نیست چون این سکوت القاء نوعی اجماع می­کند، یک شرایط یکنواخت و میدانی برای یکه­تازی­های خالی از تدبیر. حضرت آقا فرمودند نرمش قهرمانانه، اما هرگز نگفتند پای اکل میته این همه بَه بَه و چَه چَه کنید. یا سکوتی نمایید که از هر چیز بدتر است. واضح است همین سکوت منجر به امثال این تعبیر شد که، «شرایط در ایران بعد از انتخابات عوض شده است»، همین سکوت منجر به آزاد شدن جنایتکارانی از زندان شد که آبرو و امنیت و همه چیز این نظام را به بازی گرفتند. و همه اینها در حالی است که رئیس جمهور محترم با اندکی آرای بیشتر حایز اکثریت شدند.
  • سکوت موجود از یک جهت مشابهت با شرایط پذیرش قطعنامه 598 دارد  و آن ضعف و اهمال خواص و روحیه دور از آرمان آنهاست اما باید دانست ملتی که در سابقه خود این تجربه تلخ تاریخی را دارد، هرگز به تجدید تلخی تن نخواهد داد. مؤید این نکته گرایشی فطری است که سراغ آن را می­توان در ذهن متفاوت­ترین تحلیل­ها نیز گرفت، همه شجاعت را می­ستایند و از وازدگی و انفعال متنفرند، همانطور که همه از خودسری و لجاجت بیزارند هرچند خلاف این موضوع را از خود بروز دهند. با این منطق سرنوشت هر دولتی که خلاف فطرت حرکت کند، تمام شدن و کنار رفتن است. اجل این موضوع در جامعه ما 4تا 8سال است. به بیان روشن­تر همان منطقی که منجر به کنار رفتن گذشتگان شد، آیندگان را هم تهدید می­کند.
  • سکوت را شکستن مترادف با عصبانیت و ایجاد چالش نیست مسأله اثبات عدم اجماع است بر سر ادعای گزاف دولت؛ از این روی واکنش­های غیر منطقی همچون پرتاب کفش و غیر آن، (با فرض صحت خبر) هرگز قابل دفاع نیست اگر چه اندازه زشتی صورت گرفته در نیویورک با این مسأله قابل قیاس نیست.
  • اما گرگ باید بداند –که می­داند- تا وقتی گرگ است مذاکره با او معنا ندارد و این دانسته تکوینی که مشترک در همه درندگان و بهایم است را می­توان از خلال موضعگیری­ها و اظهاراتش نظیر آنجا که گفته: شاید تحریم­ها برداشته شود، ببینیم چه می­شود، گزینه نظامی همچنان روی میز است و... می­توان فهمید. اما در عجبم از تغافلی که نه می­توان آن را خوش­بینی گذاشت و نه نام دیگری.
  • سخن آخر اینکه این تحلیل از صدر تا ذیل آن تا وقتی معتبر است که فرمایشی خلاف آن از رهبر عزیزمان امام خامنه­ای شنیده نشود. که اگر بر نگارنده معلوم شود این تحلیل خلاف افق ایشان است، اولین مخالف آن خواهد بود. و این عبارت اخیر مناط ماست برای موضعگیری کردن و با سکوت خو نگرفتن چون تبعیت از رهبری با اشتراک در افق تحلیل، میسّر است و الّا اگر بخواهیم منتظر فرمایشات صریح ایشان باشیم، از آنچه که ولی الهی می­خواهد جا می­مانیم!            

 

 

/ 16 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نردبان

متشکر بابت پاراگراف اول... و البته ما بقي.

شریعتمداری

در جواب بحث در مورد کربلا و تشخیص زمان احتمالی ش!: کربلا زمان ندارد. کربلا تصمیم اولیه امام نیست. کربلا یعنی موقعیتی که مسلمین آنقدر دست دست کنند که امامشان را با دست خودشان به مقتل بفرستند. امام را بگذارند سر دوراهی اینکه یا زندگی با ذلت کند، یا مرگ با عزت و معلوم است که او دومی را انتخاب می کند. همان قدر که صلح امام حسن زمان ندارد. صلح ایشان یعنی مسلمین انقدر شل شوند که چاره ای جز مصالحه نماند. لطفا نقش خودمان را با تصمیم نهایی ائمه قاطی نکنیم! چه زمان امام حسن باشد چه امام حسین، مردم یک کار را با ایشانان کرده اند. سستی و شلی. در این حرفی ست؟ ما الان داریم چه می کنیم؟

وبلغنی مناک!...

وقتی تک برگ کاشف رو دم در مسجد گرفتم و شروع کردم به خوندنش...باورم نمیشد...باورم نمیشد بالاخره یکی تو این دانشگاه یه حرفی زد...یه حرف حساب... بعد از مدت ها سکوت آزاردهنده تو فضای داتشگاه ...مطلبتون خیلی چسبید... اجرکم عند الله.. دعا بفرمایید..

بی گناه

آقای رجبعلی، تحریم باید برداشته بشه، تا ثبات تو کشور به وجود بیاد، تا مردم از نظر اقتصادی امنیت داشته باشن، و این امنیت باعث بشه آرامش فکری داشته باشن. چون تا آرامش فکری نداشته باشن، تا درد نان داشته باشن، نمیتونن قرآن بخونن و رشد عقلی و ایمانی داشته باشن. فقر ایمان رو در جامعه کم میکنه! :-( بایدا آرامش و ایمان باشه تا قرآن بخونن و بتونن رو محتوای قرآنی که ما درنظرمونه تو جامعه رواج پیدا کنه بیشتر فکر کنن. الان به هرکی میگی قرآن، میگه برو بابا دلت خوشه! سفیر کشور ما هم نه آدم ناسالمیه، نه بی عقل و تدبیره، نه بی اذن رهبر کارهاش رو انجام میده. فکر میکنم نتیجه با هیاهو تو دنیا حرف زدن و سر جنگ با همه داشتن رو هم تو این مدت دیده ایم که جز فضاحت به دنبال نداشته (بر باعث وبانیش لعنت!) البته همه اینادر حالیه که فراموش نمیکنیم آمریکا و اسراییل دشمنان درجه یکند و بایدنابودشون کنیم. اما فکرکنم باید صبر کنیم تا به موقعش حالشونو بگیریم اساسی که دیگه نفسشون بالا نیاد! فکر کنم بیشتر باید برا مقتدرین کشورمون دعا کنیم و طلب خیر، تا اینکه بر ضدشون تحلیل کنیم [نگران]

بی گناه

من قصدم اینه که تحلیل نادرست ارائه نشه؛ چه تاثیر تو جامعه داشته باشه چه نه! می خوام حقی ناحق نشه! اگر امام زمان روش آقایون کشورمون رو تایید کنن، اون وقت ماییم که از قافله جا مانده ایم... که هم مسیر با اماممان نیستیم.... به نظرم خیلی دقیق تر باید فکر و تحلیل کنیم، و با احتیاط خیلی بیشتری فکر و عمل کنیم...... اگر میخواهیم از پیشگامان و از رهروان قرآن باشیم.. دعاتون میکنم.... دعام کنید........

مهین چاوشی

انهم یرونهم بعیدا و نراه قریبا

کاشفک

سلام به شدت احساس نیاز میشد که کسی از مجموعه قرآنی راجع به این اوضاع حرفی بزند..و تحلیلی بدهد. بسیار ممنون از شما

مونس

دیدی که مار؛چه پوست زیبا و نرمی دارد!؟ اما باطنش پر از زهر است. اگر زیباییش جذبمان کند،زهرش ما را می کشد. دنیا اینچنین است. ظاهری زیبا و فریب دهنده، و باطنی کشنده و نابود کننده. شاید بشود گفت: آمریکا هم مثل مار است. چون مصداق واقعی دنیاست البته با تمام آلودگی هایش. قدرت و ثروت و تکنولوژی آن فریب دهنده است. ولی به محض نزدیک شدن،آدم را نابود می کند. مثل عراق مثل لیبی مثل مصر... نمیدانم،ایکاش این چیزها را بفهمند. و با یک تلفن،فریب نخورد. هرچند که پاسخ به تلفن آنها،بوی فریب خوردن می داد.

خانزاده

خطاب به دوست محترم؛ " بي‌گناه": امام و يارانشان همه هستي خود را فدا كردند براي آنكه دين خدا را زنده نگه دارند نه مردم را؛ كه مردم در لواي دين حق مردمند... و گناه ما اين است كه اجازه داديم اماممان قرباني شود... امروز هم بر همين مراميم ؛ وگرنه يوسف زهرا در پس پرده غيبت، ساليان دراز ظهورمان را انتظار نميكشيد ... انصاف داشتيم، با اماممان چنين نميكرديم و ... چنين نميكنيم!

بی گناه

هیچ دوست ندارم این پرچم آمریکایی رو که بغل اسم بی گناه خورده! [ناراحت][ناراحت][ناراحت][گریه]