به بهانه سوره مبارکه نجم و رسول مکرم اسلام(ص)

تو را به تماشا ایستادن، تماشای آسمان نیست، ایستادن در آسمان است؛ پیچیده شدن در پوششی که ستاره­ها را نزدیک می­کند. که چون به آسمان نگاه شود از آسمان نگاه می­شود!

به تو نگاه کردن از تو نگاه کردن است از آنجا که در افق اعلایش محو شدن هر ستاره­ای سوگند می­شود و هیچ نطقی جز وحی به گوش نمی­رسد که از آنجا هر نطقی غیر از وحی، هواست.

به تو نگاه کردن از تو نگاه کردن است از آنجا که انسان را علم  با قوت در آغوش می­گیرد و بر او استیلا می­یابد و آنچنان به خدا پیوندش می­دهد که فکان قاب قوسین او ادنی

تو را تماشا کردن، تماشای آسمان نیست که آسمان را در آغوش کشیدن است، گوش تیز کردن برای خبر گرفتن از عظمتی که محتوایش فاوحی ما اوحی است!

نگاه کردن به تو دیده شدن است، که اگر چیزی دیدنی باشد پیچیده می­شود در زلالی و شفافیت چشمی که قلبش تکذیب نمی­کند.

به تو نگاه کردن از تو نگاه کردن است از آنجا که خدا ملاقات می­شود آنجا همان محل قرار، نزد سدرة المنتهی- عِنْدَها جَنَّةُ الْمَأْوى‏- إِذْ یَغْشَى السِّدْرَةَ ما یَغْشى-‏ ما زاغَ الْبَصَرُ وَ ما طَغى

به تو نگاه کردن جهت یافتن است رؤیت آیات کبرا و رهیدن از هر خرافه و انحراف و رها شدن از هر مبلغ محدود از علم.

تو مبلغ بی­نهایت علمی آنجا که حد بی نهایتش را با موسی(ع) و ابراهیم(ع) تخمین می­زنند آنجا که الی ربک المنتها 

به تو نگاه کردن از تو نگاه کردن است از آنجا که گریستن و خندیدن مبلغی بی نهایت می­یابد که چون می­خندی و گریه می­کنی مردن و زنده شدن بی­نهایت می­شود.

و چه جای تعجب که به تو نگاه کردن، به خاکِ سجده افتادن است. قرار گرفتن در آسمانی که مبلغش بی­نهایت عبودیت است.

/ 7 نظر / 14 بازدید
خوش حال

و چه جای تعجب که عطر ریحانه رسول، استشمام شود از هر قلم زدنی که رسول را به تماشا نشسته است که "تو را به تماشا ایستادن، تماشای آسمان نیست، ایستادن در آسمان است؛ پیچیده شدن در پوششی که ستاره­ها را نزدیک می­کند. که چون به آسمان نگاه شود از آسمان نگاه می­شود!"

بسم رب الحسین

حتما رسول اکرم نگاهتان کرده است که متنی به این زیبایی نوشته اید فوق العاده بود خدا خیرتان بدهد

پورصالحی

سلام داشتم وبلاگ را باز می کردم و مرور می کردم که می خواهم در نظرات این دعا را برایتان بگذارم آمدم دیدم چه جالب عطر دعایی که به ذهنم رسیده بود فقط مال من نبود. انگار متن خیلی سر و صدا به پا کرده باشد... دعایم این بود: ان شا الله با پیامبر محشور شوید.

یه بنده خدا

جایی می خوندم از قول اقای جعفریان که تعبیر پیامبر اسلام صحیح نیست. یه بررسی بفرمایید

jangali

دوباره رمضان آمد ونمی دانم با چه رویی به مهمانی خدا خواهیم رفت و چگونه گناهان و خطاهای خویش را خواهیم پوشاند ولی نه! میزبانمان آنقدر بزرگ و بخشنده است که هرگز گناهانمان را به رویمان نخواهد آورد و بندگانش را باآغوش باز خواهد پذیرفت ومی بخشد.

اندیشه های فیروزه ای

سلام وبلاگ طرح ضیافت اندیشه ی اردبیل با حضور 1200 دانشجو (در بخش خواهران ) در دانشگاه آزاد افتتاح شد.اگر مایل بودید لینک کنید . ما هم وب شما رو لینک می کنیم! منتظر حضور شما عزیزان هستیم . ما را از نظرات و دیدگاههای خود مطلع کنید. ممنون

کاظم لو

چه زیبا در آسمان ایستاده اید و به نظاره پرداخته اید درخشندگی انوار ستاره هایتان روحمان را جلا میدهد.