آمادگی و رزمایش در جهاد نرم!

در اردو بردن و ایجاد آمادگی­های روحی و جسمی، صاحب سبک بود شهید عبدالعلی ولایی. اردوهای او از حیث روز و شب و گرما و سرما و همچنین از حیث مکان، اینکه کوه یا باغ یا زمین کشاورزی و یا مکان زیارتی باشد و نیز از حیث محتوا و معنایی که برای هر یک از بسترها در نظر گرفته بود قابل تقسیم بندی بود.

تحلیل­های سیاسی خود را در اردوهایی که بچه­ها را به باغ می­برد انجام می­داد در همان جلسات بود که اخبار سرّی از تحرکات مخرب مهدی هاشمی و موضعگیری­های ناصواب آقای منتظری را به بچه­ها بدون هیچ کم و کاست می­گفت.

گاهی هم از قبل با صاحب یک زمین زراعی هماهنگ می­کرد و بچه­ها را شبانه به آنجا می­برد و در حالی که خربزه قاچ می­کرد و دست بچه­ها می­داد دم علی علی می­گرفت. و یا از کسانی­که صدای خوبی داشتند می­خواست که تلاوت قرآن یا ذکر مناجات داشته باشند.

کوه بردن­هایش قصه دیگری داشت و عمده آن همراه با ورزش­های سخت و کم کردن لباس در سرمای زمستان، و یا در تابستان­های گرم داشتن قمقمه اما نخوردن آب بدون اجازه بود و با این روش­ها هم توان جسمی و هم روحیه ولایت­پذیری را فعال و یا تقویت می­کرد. این کوه رفتن اگر شب بود رنگ مناجات و راز و نیاز به خود می­گرفت و هر کس اجازه داشت در گوشه­ای یا در پناه تخته­سنگی خلوت کند و با خدای خودش راز و نیاز داشته باشد. و نهایتاً اردوهای زیارتی که مثلاً به مشهد می­برد، در یک آزادی عمل برای زیارت و آرامش تعریف می­شد.

وجه مشترک همه این اردوها یک چیز و آن ساخته شدن بود. وقتی با این ظرافت هر موضوع و محتوایی را مخصوص نوعی خاص از اردو می­کرد، در شرایط غیر اردویی تحلیل­های سیاسی­اش طعم باغ داشت و مناجات­ها و دم گرفتن­هایش یاد زمین کشاورزی را در دل زنده می­کرد و تمرین­های ورزشی­اش حس و حال و هوای کوه داشت. به همین دلیل سختی­ها تعریف شده و قابل پذیرش می­شد. بی­نظیر بود شهید عبدالعلی ولایی و در ذهن یاد مردانی را زنده می­کند که وصفشان را امام سجاد(ع) کرده است. آنجا حضرت فرمود: «اذا قام قائمنا اذهب الله عزوجل عن شیعتنا العاهة و جعل قلوبهم کزبرالحدید و جعل قوّة رجل منهم قوّة اربعین رجلاً و یکونون حکام الارض و سنامها»(مشکاةالأنوار، ص79)       

/ 1 نظر / 15 بازدید
فرزاد زرین فر

با سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست گرامی، بنده از وبلاگ جالب و دیدنی شما دیدن کردم. خواستم از شما دعوت کنم از وبلاگ من هم دیدن بفرمایید. اگر مایل به تبادل لینک هستین من رو با عنوان ریاضیات محض لینک کنید و بهم خبر بدین تا من هم شما رو لینک کنم. روزگار بر وفق مرادتون. موفق باشید. ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ کامنت گذاری آنلاین در وبلاگ ها با بلاگــ لیچ : http://www.blogleech.com