فجر

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی فاطمه وابیها وبعلها وبنیها

به بهانه سوره مبارکه فجراسفند83

چشم‌های تو چشمه‌های توست! آبشخور اندیشه و تصمیمت و مقدمه ملاک و امتیازت و پلک‌هایت صدف بصیرت تواند شرافت دیدگانت!

تو دیدبان خلقتی به اعتبار انسان شدن و به بهای خلافت ربّت که "انّ ربک لبالمرصاد"

بر فراز نردبان آفرینشی به امتیاز تمیز دادن و صره از ناصره شناختنت! تو فجری به اعتبار سیاهی دریدن و سکوت در هم شکستنت.

چشمان تو، چشمان ببر و گور و آهو نیست که فقط سیاه از سپید بازشناسی و زلال از گل آلود و مطبوع از نامطبوع تمیزدهی

تفاوت تو با بهایم در چشمان توست!

چشمان تو چشمه های توست اندیشه‌ات از آنجا روی به قبله می گرداند و نماز می‌گذارد.

دیدگان نافذت صیاد حقیقتند! آری مستوری حقیقت، بهانه‌ای نیست تا نظاره‌گرش نباشی و به تماشایش ننشینی!

تو حقیقت را می‌شناسی حتی اگر در لا یه‌های تو در توی فتنه آرمیده باشد و باطل را خواهی شناخت حتی اگر با پاره های حقیقت بَزَک شده باشد. تو مظلومیت را از ورای تهمت ها و افترا ها و شایعات، و فریاد اذان را از ورای نعره‌ها و هلهله‌ها و قهقهه‌ها تمیز می‌دهی!

مناره‌های بی نور اما بلند و بی مانند قوم عاد و حفره‌های خاموش اما استادانه ثمود، و اهرام پر رمز و راز مصر ،در نگاه تو بناهای پایه، دارند؛ نه سراهای پایدار!

تو در پس فراخی و تنگی رزق و فرصتت و در پس امان و بیمت، بندگی جستجو می‌کنی!

چشمان نافذت رصد می‌کنند ستاره‌هایی را که در آسمان نگاه یتیمان می‌درخشند و سو سو می زنند و شهاب‌هایی را که تا زیر گنبد کبود گونه‌هایشان می‌غلتند و ناگاه گم می شوند. آغوش تو به اعتبار چشمانت صدف درّ یتیم است. افق نگاهت بی انتهاست! امتدادش تا معاد گسترده است چرا که دیدگان نافذت، از پس از دست دادن سکه های برّاق، بُراق‌های بهشت را می‌بیند و از پی هزینه کردن اعتبار، اعتبار رصد می‌کند. چشمان نافذت حقیقت را می‌شناسند و نگران و بیدار، تازیانه‌های عذابی را که فروغ از دیدگان غافل خواهد ربود،وزنجیرهایی را که وبال گردن طاغوت هاست،نظاره می کند. چشمان نافذ و بی خوابت، چشمان نگران و بیدارت، چشمان در خون نشسته‌ات، چشم در چشم حقیقت دوخته اند. افق نگاهت بی انتها ست امتدادش تا معاد گسترده است،در این افق بی انتها او از حقیقت و حقیقت از او راضی است. و بستر نگاهت چشم بی خواب حقیقت است.

 

/ 1 نظر / 11 بازدید
علوی

با سلام هر وقت چشمانم احتیاج به شست و شو پیدا می کنند می روم سراغ این متن و می خوانمش... گاهی هم کلیپ اش را می بینم... این وبلاگ خوانندگان خاموش فراوانی دارد... یه موقع خدای ناکرده غیرفعالش نکنید یاحق...